Akustikos matavimas

Akustinio komforto arba garso izoliacijos matavimas – tai pastato atskiriančių konstrukcijų (sienų, lubų, grindų, fasado) gebėjimo slopinti garso perdavimą iš vienos patalpos į kitą nustatymas. Atliekant matavimus, į vieną patalpą “pučiamas” kontroliuojamo spektrinio garsinio signalo lygis, o kitoje – matuojamas perduoto garso lygių skirtumas. Taip gaunamas garso izoliacijos rodiklis (Rw) LST EN ISO 16283-1 ir fasado Dls LST EN ISO 16283-3, išreiškiamas decibelais (dB). Panašiu principu, naudojant specialų atsitiktinių smūgių (tapping) aparatą, vertinamas smūginio triukšmo izoliacijos rodiklis (Ln,w) LST EN ISP 16283-2 per perdangos konstrukcijas.

Paskirtis ir reikšmė
– Gyvenamosiose ir visuomeninėse patalpose gera garso izoliacija užtikrina akustinį privatumo lygį ir geresnį vidaus mikroklimatą.
– Matavimų rezultatai svarbūs projekto derinimo stadijoje ir eksploatacijos priėmimo metu, kad būtų garantuota, jog statinys atitinka Lietuvos statybos techninio reglamento akustikos reikalavimus.
– Netinkama izoliacija gali lemti papildomas investicijas vėlesniuose etapuose – akustinės pertvaros, papildomos medžiagos, triukšmą slopinančios sistemos.

Norminiai reikalavimai Lietuvoje
Pagal STR 2.01.07:2003 „Pastatų vidaus ir išorės aplinkos apsauga nuo triukšmo“ gyvenamosios paskirties pastatuose privalomi šie minimalaus garso izoliacijos rodikliai:

Patalpų poraRw ≥ (dB)Ln,w ≤ (dB)
Butas ↔ butas5353
Butas ↔ koridorius50
Butas ↔ lauko erdvė38

Matavimai yra privalomi daugiabučiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose:

gyvenamosiose patalpose (butuose, kambariuose);

viešosiose erdvėse (mokymo įstaigose, gydymo įstaigose, biuruose);

komercinėse patalpose (restoranuose, parduotuvėse).

Matavimo eiga

  1. Paruošimaa 

  2. Patalpos turi būti uždarytos ne trumpiau kaip 1 val. prieš pradedant matavimus, kad išsilygintų garso lygiai.

  3. Visi baigiamieji apdailos darbai turi būti atlikti (durys, langai, lubos, grindys).

  4. Matavimas oro perdavimui (ISO 16283-1)

  5. Garso šaltinis (plius garsiakalbis) statomas šaltinio patalpoje.

  6. Matuojamas trisdešimties–penkiasdešimties oktavinių juostų spektrų garso slėgio lygis šaltinio ir girdimosios patalpos taškuose.

    • Apskaičiuojamas faktinis Rw rodiklis, palyginant lygio skirtumus ir koreguojant pagal standartizuotą kreivę.

  7. Matavimas smūginio triukšmo perdavimui (ISO 16283-2)

    • Naudojamas ISO tinklu reguliuojamas tapping machine ant šaltinio patalpos grindų.

    • Girdimojoje patalpoje matuojamas garso slėgio lygis po kiekvieno smūgio serijos.

    • Apskaičiuojama Ln,w vertė, atsižvelgiant į vidutinį smūgio triukšmo lygį ir patalpos garso sugertį.

Praktinės rekomendacijos

  • Matavimus patartina planuoti iš karto po visų statybos ir apdailos darbų, bet prieš pastato priėmimą.

  • Tarp akustinio matavimo ir statinio eksploatacijos priėmimo neturėtų praeiti daugiau kaip 1 metai.

  • Jei rezultatai nebeatitinka normų, būtina koreguoti konstrukcijas arba įrengti papildomas akustines medžiagas dar prieš išduodant galutinį statybos leidimą.

Tokiu būdu akustinio komforto matavimas užtikrina, kad pastatas atitinka tiek teisės aktų, tiek gyventojų ar naudotojų poreikius. Jei kyla klausimų dėl konkrečių rodiklių ar matavimo metodikos, rekomenduojama kreiptis į akustikos specialistus, turinčius ISO standartų sertifikatus.

Kokia akustikos matavimo nauda?

Akustinio komforto ir garso izoliacijos matavimų nauda yra daugialypė:

1. Užtikrinamas gyventojų ir naudotojų komfortas

Garso privatumas. Tinkama garso izoliacija užtikrina, kad pokalbiai, pramogos ar darbo garsai neperdurtų į kaimynines patalpas, o tai ypač svarbu daugiabučiuose, biuruose, mokymo ir gydymo įstaigose.

Psichologinė gerovė. Žemas foninis triukšmas mažina stresą, gerina miego kokybę ir bendrą savijautą.

Produktyvumas. Kovojant su triukšmu biure ar mokymo įstaigoje, darbuotojų ir mokinių koncentracija išlieka aukšta.

2. Atitiktis normatyvams ir teisės aktams

Reglamentų laikymasis. Lietuvoje STR 2.01.02:2003 ir kiti dokumentai reikalauja tam tikrų minimalių Rw ir Ln,w rodiklių. Matavimai patvirtina, kad projektas atitinka šiuos reikalavimus.

Energijos vartojimo efektyvumas: nors tiesioginis ryšys su garso izoliacija nedidelis, kai kuriose konstrukcijose kartu sprendžiant sandarumą ir šilumos izoliaciją, sumažėja šildymo/šaldymo poreikis.

3. Kokybės užtikrinimas ir rizikos mažinimas

Defektų identifikavimas. Ankstyvas pralaidžių konstrukcijų arba neteisingai atliktų sandūrų nustatymas leidžia ištaisyti klaidas dar statybų pabaigoje, o ne brangiai koreguoti vėliau.

Papildomų investicijų vengimas. Vėliau montuojant papildomas akustines pertvaras ar izoliaciją kyla didesnės išlaidos nei planuojant ir montuojant tinkamą sprendimą iš karto.

4. Vertės augimas ir tvarumas

Nekilnojamojo turto vertė. Pastatai, kuriuose akustinis komfortas atitinka aukštesnius standartus, yra patrauklesni pirkėjams ir nuomininkams.

Tvarumo sertifikatai. Aukštos kokybės akustika gali būti privaloma ar teigiamai vertinama siekiant LEED, BREEAM ar kitų tvarumo standartų reitingų.

5. Naudotojų pasitenkinimas ir reputacija

Teigiami atsiliepimai. Įvertinus akustiką, pastatas sulaukia geresnių atsiliepimų – tai ypač svarbu viešbučiams, konferencijų centrams, biurams.

Teisinė apsauga. Jei vėliau kiltų pretenzijų dėl triukšmo problemų, turėsite oficialius matavimų ataskaitų duomenis, patvirtinančius, kad pastatas atitiko reikalavimus.


Apibendrinant, akustikos matavimai ne tik padeda atitikti teisės aktus, bet ir kuria geresnę gyvenimo bei darbo aplinką, saugo biudžetą nuo netikėtų išlaidų ir didina pastato vertę bei naudotojų pasitenkinimą.

Kada galima atlikti akustikos matavimą?

Akustinius komforto ir garso izoliacijos matavimus geriausia planuoti tokiu etapu, kai:

Baigti visi statybos ir apdailos darbai, turintys įtakos akustikai:

Įmontuoti langai ir durys, užbaigtos grindų bei lubų dangos, sienų apdaila (glaistymas, dažymas, plytelių klijavimas).

Įrengtos pagrindinės inžinerinės sistemos (šildymo, vėdinimo, elektros), bet dar nevyksta intensyvus jų bandymas (kad išvengtumėte papildomo triukšmo).

Patalpos yra uždarytos ir tuščios:

Langai ir durys uždaryti bent valandai prieš tyrimą, kad garso lygiai stabilizuotųsi.

Viduje nėra žmonių ir statybinių įrankių, kad neatsirastų papildomų foninių triukšmų.

Prieš galutinį pastato priėmimą (prieš išduodant naudotojo (eksploatacijos) leidimą arba prieš energinio naudingumo sertifikato gavimą), bet pakankamai laiko ištaisymams, jei rezultatai nebeatitinka normatyvų.

Ar akustikos matavimas gali būti privalomas?

– Lietuvos statybos techniniuose reglamentuose (pvz., STR 2.01.07:2011 „Patalpų akustika“) numatyta, kad naujos statybos ar rekonstrukcijos atvejais privaloma užtikrinti tam tikrus garso izoliacijos parametrus (patalpų sienų, perdangų, langų ir kt.). Po statybos baigimo gali būti reikalaujama atlikti matavimus, kurie patvirtintų, jog pasiektos projekto nuostatos.
– Jei po statybos paaiškėja, jog garso izoliacija neatitinka normos (pvz., viršijamas leistinas triukšmo perdavimas tarp butų), akustiniai matavimai tampa privalomi, kad būtų nustatyta faktinė situacija (pagal STR 2.01.07:2011).

Kodėl verta atlikti akustikos testą prieš perkant namą?

Atlikti akustikos (triukšmo ir garso izoliacijos) testą prieš perkant namą verta dėl kelių svarbių priežasčių:

  1. Gyvenimo komfortas ir sveikata
    – Triukšmo lygis patalpoje tiesiogiai veikia jūsų miego kokybę, poilsį ir bendrą savijautą. Jei vėliau paaiškėja, kad garsas iš gatvės, kaimynų ar šalimais veikiančių įmonių siaučia per stipriai, gali kilti nuolatinis stresas, dirglumas, galvos skausmai ar miego sutrikimai. Iš anksto žinodami garso izoliacijos galimybes, galite įvertinti, ar namas atitinka jūsų poreikius.

  2. Priemonių ir įrenginių patikra
    – Jei name jau yra šildymo, vėdinimo ar kitos techninės įrangos, testu galite įsitikinti, ar jos veikia tyliai. Pvz., senesni šildymo katilai ar vėdinimo ventiliatoriai gali skleisti nemalonų ūžimą ar vibraciją. Akustikos testas padės išmatuoti, ar įrenginiai nėra viršiję leidžiamų triukšmo ribų, ir suteiks galimybę vertinti papildomas investicijas triukšmo mažinimui.

  3. Sprendimų dėl remonto ir izoliacijos poreikio planavimas
    – Jei testas parodo, kad patalpų sienos, perdangos ar langai prastai izoliuoja garsą, galėsite dar pirkimo etape planuoti remontą: keisti langus į triukšmą mažinančius, įrengti papildomas garsą izoliuojančias pertvaras, naudoti specialias plokštes ar kitą izoliacinę medžiagą. Jei šių darbų neprireiktų, investuotumėte mažiau; jei prireiktų, žinosite, kiek laiko ir lėšų reikės skirti, o tai svarbu renkantis būstą ir derybose su pardavėju.

  4. Vertės ir kainos argumentavimas derybose
    – Konkretūs akustikos matavimai suteikia faktinius duomenis, kuriuos galima panaudoti vesti derybas dėl kainos. Pavyzdžiui, jeigu nustatoma, kad triukšmo lygis viršija optimalią ribą, pardavėjas gali sutikti sumažinti kainą kompensacijai už būsimą izoliacijos atnaujinimą. Taip pat, jei testas rodo puikias šilumos ir garso izoliacijos savybes, tai gali būti argumentas mažesnei kainai (kišant, kad mažesni eksploataciniai kaštai).

  5. Artėjančių gyvenamųjų ar pramoninių objektų poveikio vertinimas
    – Net jei dabar aplinkoje ramybė, projektavimo stadijoje gali būti planuojami nauji keliai, prekybos centrai ar pramonės objektai. Akustikos testas kartu su lokacijos analize padės įvertinti, kiek garsas sklinda iki namo (pvz., kelių eismas, ūkininkų technika kaime ar šalia veikianti gamykla). Jau turėdami konkrečius duomenis, galėsite nuspręsti, ar šiuo atžvilgiu namas ilgalaikėje perspektyvoje išliks patogus.

  6. Aplinkosaugos ir teisės aktų reikalavimų patikra
    – Ypač jei namas yra šalia triukšmingos zonos (geležinkelis, oro uostas ar intensyvaus eismo gatvė), gali būti taikomi tam tikri akustiniai standartai. Akustikos testas parodys, ar patalpos atitinka Lietuvos higienos normų (pvz., HN 95:2012) reikalavimus, ir ar nereikės vėliau papildomai koreguoti konstrukcijų, kad būtų užtikrintas tinkamas triukšmo lygis.

  7. Reikalavimas garantiniam aptarnavimui ar atgaliniams skundams
    – Jei po pirkimo namas priklauso naujai statybai ar renovuotam projektui, testas prieš pirkimą gali tapti įrodymu garantiniame aptarnavime. Pavyzdžiui, jeigu į gatvę orientuoti langai nešvariai izoliuoja garsą, testas įrodys, kad problema egzistavo dar iki pardavimo, ir gali suteikti pagrindą reikalauti iš rangovo remonto ar pakeitimų garantiniu laikotarpiu.

Akutikos matavimo metu, mes...

    1. Atliekame akustikos matavimus ir problemų sprendimus:

      1. Triukšmo šaltinių lokalizavimas

      Naudojame garso generavimo įrangą (impulsinius ar plačiajuosčius signalus) kartu su matavimo mikrofonais, kad nustatytume:

      Vidinių patalpų skleidžiamą triukšmą (pavyzdžiui, šildymo, vėdinimo, vandentiekio įrenginių triukšmą);

      Triukšmo perdavimą tarp patalpų (tarp butų, kabinetų ar kitų erdvių).

      Išoriniam triukšmui (gatvės, kaimyninių pastatų) jautrias zonas – matuojame, kaip triukšmas patenka pro langus, pertvaras ar sienas.

      1. Akustinių “spragų” identifikavimas

      Atpažįstame vietas, kuriose garso izoliacija yra nepakankama (pavyzdžiui, palangės, durų apdailos tarpai, neizoliuotos techninės šachtos).

      Esant poreikiui, pasitelkiame akustinę kamerą (sound camera), kad vaizdžiai parodytume, kur garsas “išeina” arba “ateina” – tai ypač naudinga aptikti slaptas ar netikėtai prasiskverbiančias zonas.

      1. Papildomi tyrimai (už papildomą mokestį)

      Reverberacijos laiko matavimas (RT60), kad įvertintume, kiek ilgai garsas “silaiko” patalpoje – svarbu koncertinėms, konferencijų ar biuro erdvėms.

      Termovizinis tyrimas, skirtas aptikti oro nutekėjimus ir šilumos tilteliai, kurie neretai koreliuoja su garso “spragomis” konstrukcijoje.

      Triukšmo spektro analizė, leidžianti identifikuoti specifines dažnių sritis, kuriose triukšmo lygis viršija norminius reikalavimus.

Kaip paruošti pastatą akustikos bandymui?

Uždarykite visas duris ir langus:

  • Patikrinkite, kad visi langai (įskaitant stumdomus, stoglangius) būtų hermetiškai uždaryti.
  • Durų tarp durų ir rėmų tarpai turi būti minimalūs – jeigu reikia, laikinai uždėkite tarpiklius arba gumines juostas, kad nebūtų nereikalingų spragų.
  • Jeigu turite vėdinimo angas su reguliatoriais, uždarykite arba nustatykite juos numatytą nominalų lygį, bet neperkraukite naujų spragų.

Kaip atliekamas akustikos bandymas?

Akustikos matavimas atliekamas pasirinktinai pastato atitvarai: vidinė pastato pertvara, pastato perdanga ar išorės pastato pertvarai (fasadai).

Matavimo metu skleidžiamas garsas (garso šaltinis, ne mažiau, nei 114dB ) matuojama pertvara skiriančiose patalpose ( garsa fiksuoja garso priėmėjas). Patalpas skiriančios atitvaros: išoriniai langai, durys, vartai uždaromi.

Matavimo metu surinkta informacija/duomenys yra analizuojama naudojant specialią programą.

Baigus darbus užsakovui pateikiame protokolą, detalią ataskaitą su visais atliktais skaičiavimais bei gautu akutsikos rodikliu.

Kokia įranga reikalinga akustikos testui?

Tik aukštos kokybės, moderni įranga naudojama testavimui. Akustikos metu mūsų komanda naudoja kalibruotą ir patikrintą įrangą, kuri nekelia abejonių dėl duomenų tikslumo. Esame akredituota laboratorija ir prisiimame pilną riziką ir atsakomybę dėl turimos įrangos atnaujinimo, monitoringo.

Kiek laiko užtrunka akustikos protokolo ir ataskaitos gavimas?

Jūs pateikiate mums užklausą. Mes per 1 darbo dieną persiunčiame Jums patvirtintą sutartį ir nurodome atvykimo laiką;

Jei nesutariame kitaip, tai per 5 darbo dienas atvykstame pas Jus;

Atliekame akustikos matavimus;

Sulaukiame Jūsų apmokėjimo už atliktus darbus;

Pateikiame akustikos protokolą ir ataskaitą per 3 darbo dienas, informaciją patalpiname savo internetinėje svetainėje, skiltyje PATIKRINTI PROTOKOLĄ.

Jei Jūs pageidaujate, atliekame, sandarumo + energinio sertifikavimo skaičiavimus ir sertifikatą bei projektą atiduodame Jums – taip sutaupote laiko ir pinigų.

Kiek laiko galioja akustikos protokolas?

Pastato akustikos protokolas galiojimo neturi, nėra apibrėžta reglamente. Tačiau, jei po akustikos matavimo yra atliekami rekonstrukcijos darbai, matavimas turi būti kartojamas

Kaip užsisakyti akustikos testą?

  • Užsisakyti namo ar kito pastato sakustikos matavimą Jums siūlome internetu – būdas labai patogus, neeikvojantis daug Jūsų laiko ir kur kas pigiau atsieinantis. Parašykite mums e. laišką svetainėje nurodytu el. paštu arba užpildykite šalia kontaktų pateiktą užklausos formą. Su Jumis susisieksime operatyviai ir aptarsime visa, kas susiję su paslaugos atlikimu, jos ypatumais, kokie reikalavimai galioja, kokia kaina ir kt. Kartais žmonės ieško akustikos matavimo paslaugos su akcija, tačiau patikiname, jog šiuo atveju svarbiausia yra kokybė, o mūsų kainos ir kokybės santykis labai patrauklus.

Kontaktai

Netinka kontaktų formos?
Parašykite per el. paštą.

Rekvizitai

Namų diagnostika, MB

Įmonės kodas: 305679394

Laboratorija Nr. LA.200.01

Luminor Bank AS

A.s.: LT854010051005518942

SWIFT: AGBLLT2X

Įvertinkite mūsų aptarnavimą

    Pateikdamas užklausą, sutinku su privatumo politika.

    Pardavimo skyriai

    Vilniuje: Savanorių prospektas 178, Vilnius, LT-03154

    Kaune: A. Juozapavičiaus pr. 82A, LT-45214

    Klaipėdoje: Liepų g. 83, LT-92195

    Vilkaviškyje: Laisvės g. 3, LT-70150

    Krepšelyje nėra produktų.